top of page

Miért CreateBalanceWithMe?

Miért CreateBalanceWithMe?

A legújabb tudományos felfedezések alapján minden embernek van egy ideális "testi állapota", melyben a test minden sejtje a számára legmegfelelőbb mechanikus egyensúllyal rendelkezik, ami elősegíti annak legoptmálisabb működésért.

Az Ájúrvédá ezt a - nem csak mechanikus - egyensúlyt, a dósák egyensúlyát, DHAATU-nak nevezi.

Az ősi és a modern tudomány egyetért abban, hogy az optimális egyensúly mindenkinél kicsit más, nem egy tökéletes állapot, hanem a legegészségesebb az adott személy számára. Ez az állapot az alapja a spiritualitás kiteljesedésének is.

Az óráim célja az, hogy támogassalak ennek az egyensúlynak az elérésében.

Mire számíthatsz az óráimon

Az évek során sok minden hatással volt arra, hogy mit és hogyan tanítok.  A saját belső változásaim mellett számos oktatótársam inspirált, akik közül itt csak pár nevet említenék a teljesség igénye nélkül: Pápa Gyöngyvér, Csíki Mariann, Ozorák Zsuzsanna, Madga Procner, Fiji McAlpine, Kino Macgregor, Pratima (Indea Yoga Mysore), Thomas Myers, Vinay Kumar Mysore Prakash, Dr. Upendra Khatri Babu.

A Hatha & Vinyasa Flow Jóga óráimon a jóga pózok egymáshoz kapcsolódva követik egymást, ahogy a flow órákon általában, viszont az ászanákat kicsit hosszabban, minimum 5-10 légzés között tartjuk ki. Úgy gondolom erre szükség van ahhoz, hogy megértsük a testünk és az ászana közötti kapcsolatot. Az órák többségén 15 vagy kevesebb jógázóval találkozhatsz és 20 főnél többet minőségi okokből nem vállalok.

Az óráimon sok, az ászanák számodra helyes felvételét segítő instrukciót hallhatsz, ami arra szolgál, hogy a nem helyes berögződéseinket oldjuk, így lassan saját magad is érzésből felismerd a te "tökéletes" pózodat. Az órákat úgy építem fel, hogy mind a kezdő, mind a haladó jógázóknak élvezhető és biztonságos legyen. Szeretném ha megtalálnád a saját ászanádat a pózban és közelebbről megismerkednél magaddal, még ha ez azt is jelenti, hogy bizonyos ászanákat akkor és ott még nem javasolok neked. Az óráimon találkozni fogsz a jóga egyéb elemeivel: mudrákkal, légzőgyakorlatokkal, koncentrációs és meditációs gyakorlatokkal és mantrákkal.

Myofascia fókuszú erősítő és nyújtó Jóga a problémás területeken tapasztalt feszültség oldását szolgálja amellett, hogy a tartáshibák korrekciójára is kiválóan alkalmas. Ez az óra nem áramló, hanem klasszikus hatha jóga jellegű. Erősítő és nyújtó ászanákat és más, a myofascia oldását segítő gyakorlatokat végzünk (többször labdával) speciális területekre fókuszálva.

A Vissza az Alapokhoz óra az alap jóga gyakorlatokat veszi át részletesen, egy adott pózra vagy ászana csoportra helyezve a hangsúlyt Lassú Hatha Flow stílusban. Az órának részei a 10-20 perces, az ászanákhoz kapcsolódó, alap légzés- és koncentrációs gyakorlatok is. Az erős alapok teremtik meg azt a jóga gyakorlást, ami öröm a testnek és a léleknek is, ezért ezt az órát nem csak kezdőknek ajánlom, hanem bárkinek aki szeretné új alapokra helyezni gyakorlását.

A Yin Jóga óra a hosszan kitartott ászanákról szól (2-20 perc). A vezető a légzés, a középpontban pedig a kötőszövet és az ízületek gyengéd nyújtása áll. Az ászanákat úgy tartjuk ki, hogy ne érezzünk túlfeszülést vagy fájdalmat, ezért az izomzat munkáját megtámogatjuk mindenféle jógaeszközzel (párnák, tégla, takaró).  Különböző tesztrészeinket szeretnék gyengéden nyújtani, ezért  csak annyira megyünk bele a pózokba, hogy a nyújtás mellett a póz az ellazulást is szolgálja. Az ellazult test a szellemre is hasonló hatással van.  Az én yin óráimon ez a légzéssel támogatott teljes ellazulás áll a középpontban. 

Kismama és Szülés utáni regeneráló Jóga órák hatha flow stílusban zajlanak beleépítve mindazokat az ászana módosításokat, melyek a biztonságos gyakorláshoz kellenek. Ezek az órák privát vagy kiscsoportos foglalkozások, azért, hogy az órán résztvevő kismamák-anyukák egytől egyig a saját testük szükségletei szerint gyakorolhassanak. A célunk, hogy miközben helyet csinálunk a baba érkezéshez, gyengéd erősítő gyakorlatokkal is készüljünk a szülésre. A szülés utáni regeneráló órák a hasfal és a gát erősítését és a várandósság alatt felgyülemlett csípő környéki és vállövi feszültség oldását szolgálják. Mindkét óratípusnak részei a légző- és koncentrációs gyakorlatok, meditáció.

A Gyerek Jóga órák hossza korosztálytól függően 30 és 60 perc között változik. A gyerekek az átmozgató ászanákon kívül légzésgyakorlatokat és koncentrációs-meditációs gyakorlatokat végeznek, mantrákat énekelnek, csoportos játékokat játszanak. A felnőtt jóga órák minden elmét használjuk kicsit másképp - sokkal játékosabban, mesékkel színesítve. 

Ezek az órák a test átmozgatásán kívül elősegítik a gyerekek mélyebb kapcsolódását saját belső énjükhöz és az őket körülvevő természetes környezetükhöz.

Mindemellett elősegíti a helyes önértékelést, a testtudatosságot, együttműködésre és együttérzésre tanít olyan keretben, ami verseny és összehasonlítgatás mentes.

Ájurvéda az Alapoktól ezen az órán az Ájurvéda alapjait sajátíthatod el és hasznos tanácsokat kaphatsz arról, hogy miként teheted a mindennapjaid részévé a napi rutintól kezdve az étkezésen át a jógáig.  Ez az óra kizárólag privát vagy kiscsoportos formában létezik, ill. műhely keretében. 

Saját gyakorlásomról

 

Kezdő jógásként  kipróbáltam szinte minden irányzatot, ami akkor Magyarországon fellelhető volt, de egyiket sem éreztem igazán magaménak. 2010-ben részt vettem életem első Astanga jógaóráján és szerelem volt első gyakorlásra, így ez az irányzat lett a rendszeres jógagyakorlásom része.

Ahogy teltek az évek, minél többet gyakoroltam, annál kevésbé éreztem az Astanga rendszeres gyakorlásának pozitív hatását. 4 év kitartó gyakorlás, rengeteg önvizsgálat, tanulmány, és az Ájurvéda mélyebb ismerete után tudtam, hogy ha őszinte akarok lenni magamhoz, akkor belátom, hogy fel kell hagyjak az Astanga jóga gyakorlásával.


Hallgatva testi (és egyéb) igényeimre az Astanga helyét átvette a Hatha Flow, aminek keretében elkezdtem a testem azon területeivel foglalkozni, amik több figyelmet igényeltek.

2 év alatt sok változás indult el bennem és megnyíltak olyan területek, ahol születésem óta blokkok voltak.

2014-ben találtam rá tanáromra, Vinay Kumárra Mysore-ban, a Prána Vásja jóga alapítójára. Őt tekintem a Tanárnak, mert együtt dolgozik a jóga és a modern tudomány eszközeivel egyfajta holisztikus rendszerben, hogy a lehető legjobban szolgálhassa diákjai fejlődését, mindegyiket egyediként kezelve. Általában nem az ászana gyakorlás fizikai eredménye az, amit elhozok magammal onnan, hanem az, ahogy ő elvezet egy-egy ászanához. Emellett neki köszönhetem a Pránájáma szeretetét is. Megtiszteltetésnek érzem, hogy évente egyszer, áprilisban, workshop-ot tart saját jóga stúdiómban, Goán.

A másik jóga oktató aki nagy hatással volt rám Upendra Ji, aki a koncentrációs és meditációs gyakorlatok szakértője és ebben támogat utamon.

Ahogy teltek az évek a gyakorlásom fókusza áthelyeződött. Ugyan máig szeretek "játszani" a jóga pózokkal, új ászanákat vagy összekötéseket kipróbálni és szívesen veszek részt haladó órákon is, viszont már nem célom egy-egy ászana elérése. 

Emellett a Pránájáma és egyéb koncentrációs gyakorlatok a mindennapjaim részévé váltak. 

2015-ben egy cikk felkeltette az érdeklődésemet a kötőszövettel kapcsolatos legújabb kutatásokkal kapcsolatban. 

Teljesen magával ragadott a felfedezés, hogy az ősi és modern tudomány eredményei mennyire megegyeznek a fizikális, energetikai, érzelmi és mentális működés és blokkok tekintetében. A kötőszövet az ahol, véleményem szerint, az ősi és modern tudomány találkozik. Az óráim alapját képezi a strukturális integráció, ami a jóga hosszútávú célja is egyben.

Várandósságom és kislányom születése utána a jógához való visszatérés ismét alakított a gondolkodásomon és a jógához való hozzáállásomon.  A várandósság alatt meg kellett tanuljam, hogy a kevesebb több és igyekeztem a folyamatosan változó testem igényeihez alakítani a gyakorlásomat. Ez volt az az idő, amikor a mantrák a mindennapjaim részévé váltak. A szülés utáni visszatérés nagy türelmet igényelt magammal és a testemmel szemben, ami nem az erősségem.  A hasfal és a gát regenerálása hosszú hónapokat vett igénybe, ahogy az is, hogy elfogadjam az új testemet.

Emellett anyaként egy olyan kisember felneveléséért lettem felelős, aki még mentes a társadalmi és szociális normáktól és beszűkült gondolkodásformáktól. Mindennapos kihívást jelet az a feladat, hogy tudatos legyek saját félelmeimet, mintáimat és magamra vett kereteimet illetően és kerüljem azok ráerőszakolását a gyermekemre. Szeretném, ha a maga tempójában bontakozna ki az, aki ő maga. 

Ha egy mondatban kellene összefoglalnom a jógás tanulságaimat akkor azt mondanám: A kevesebb sokszor több.

Mit adott nekem a jóga?

Testtudatosságot, egy mélyebb kapcsolatot a testemmel, ami segít úgy alakítani a gyakorlásom, hogy az az egészségemet szolgálja.

Türelmet, amire nagy szükségem volt az életem során megélt számos változás megfelelő kezeléséhez. 

Higgadtabb hozzáállást, hogy hidegebb fejjel kezeljek olyan szituációkat, amik korábban kihoztak a sodromból.

Jelenlétet, amikor sem a múlt, sem a jövő nincs a fejemben, mesterem a kislányom.

A megfigyelni tudás képességét: amire akkor van szükségem, mikor elszakad a cérna. Ilyenkor igyekszem egy lépéssel hátrább helyeződni magamtól, és az automatikus reakció helyet

átgondoltabban cselekedni. 

Több megelégedettséget azzal aki vagyok, amit csinálok, amit eddig kaptam.

Egyensúlyt, a testi és lelki egyensúly belső érzetét. Ez a jóga gyakorlásom végső célja, ami nem jön automatikusan és nincs meg minden nap, viszont időről-időre, újra és újra megteremtődik.

bottom of page